Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.dekastello.net/www/slamenajurta/plugins/templates/petr/template.php on line 23
Slaměná Jurta - Život v domě ze slámy.

Slaměná jurta

O všem, co vytváří přirozené podmínky existence organismů

Kategorie: Články

Život v domě ze slámy.

Balíky slámy jsou rozříznuté napůl a připevěné k plášti budovyDomeček jako z pohádky - tak by se dal popsat dům, který nechal pro Marii Šulcovou postavit její syn. Nevelký domek je totiž postaven z nepálených cihel a jako izolace jsou použity obyčejné balíky slámy. S nápadem postavit dům ze slámy přišla Skupina ekologické architektury v čele s architektem Petrem Suskem. Je to natolik vydařená stavba, že získala Grand Prix Obce architektů 2003 za nejlepší bytovou stavbu. Tentokrát jsme se podívali i dovnitř. Všude plno světla Dům je patrový, celou přední stranu má prosklenou, což majitelce díky přirozenému dennímu světlu velmi vyhovuje. "Téměř celý den sem svítí slunce; to je velmi příjemné. V létě máme otevřené dveře na terasu a žijeme napůl uvnitř a napůl venku," říká Marie Šulcová.

Domeček jako z pohádky - tak by se dal popsat dům, který nechal pro Marii Šulcovou postavit její syn. Nevelký domek je totiž postaven z nepálených cihel a jako izolace jsou použity obyčejné balíky slámy. S nápadem postavit dům ze slámy přišla Skupina ekologické architektury v čele s architektem Petrem Suskem.

Je to natolik vydařená stavba, že získala Grand Prix Obce architektů 2003 za nejlepší bytovou stavbu. Tentokrát jsme se podívali i dovnitř.

Všude plno světla
Dům je patrový, celou přední stranu má prosklenou, což majitelce díky přirozenému dennímu světlu velmi vyhovuje. "Téměř celý den sem svítí slunce; to je velmi příjemné. V létě máme otevřené dveře na terasu a žijeme napůl uvnitř a napůl venku," říká Marie Šulcová.
"Nemám tady ani žádné záclony, líbí se mi výhled ven. Ale časem bych sem chtěla dát nějaké žaluzie."
Před vstupem do domu se musí projít podloubím, na jehož stranách jsou dvě dřevěné kůlny. Má to výhodu: i když venku prší, člověk přímo z domu dojde do kůlen suchou nohou, neboť je vše pod střechou.
Vstupními dveřmi vchází návštěvník do nevelké chodby, která vede do hlavní obytné místnosti, propojené ve tvaru L s jídelnou a kuchyní, a také do hostinského pokoje a koupelny.

Více možností
Velmi zajímavá je variabilita stavby. Celá spodní část se dá zastřešit, čímž nahoře vznikne stejně velký prostor jako dole. U Marie Šulcové je to však jinak.
"Žijeme tu jen dva, a proto bylo zbytečné vytvářet další místnosti. Takže je patro postavené jen nad obývák. Není tam však stěna, jen zábradlí, takže je vidět dolů do kuchyně, nad kterou je volný prostor až ke střeše," říká majitelka.
Tím je prostor propojený horizontálně i vertikálně, což působí velmi vzdušně.

Nepálené cihly
Pozoruhodný byl postup prací při stavbě domu. Nejprve bylo postaveno vnitřní zděné jádro, do kterého jsou umístěny koupelny v obou patrech. Poté přišla na řadu dřevěná konstrukce.
Ta se obezdila nepálenými hliněnými cihlami - nepříliš používaným, avšak ekologickým materiálem.
"Tyto cihly velmi dobře akumulují tepelnou energii, jsou antialergické a jejich výroba je velmi jednoduchá. Jde o starou stavební techniku a její nespornou výhodou je, že vytváří vnitřní pohodu," říká Suske.
Jak se dům stavěl, to je vidět i zevnitř. Trámy, které tvoří základ stavby, jsou odhalené. Ani nepálené cihly nejsou pokryty žádnou omítkou.
"Jsou jen zevnitř napuštěny přípravkem proti prašnosti," vysvětluje Marie Šulcová. Zvenku jsou pak jako izolace použity obyčejné velké balíky slámy, přeříznuté napůl.
"Sláma má tak dobré tepelně izolační vlastnosti, že tepelný odpor tohoto domu je jen pět kilowattů. To znamená, že celý dům vytopí jen malý krb," vysvětluje Suske.
Kromě toho je součástí prosklené zadní stěny takzvaná termostěna. Ta se táhne přes celou výšku domu a jejím úkolem je v zimě teplo nasávat, v létě naopak odrážet. Dům Marie Šulcové má však pro větší komfort malý plynový kotel.

Požár nehrozí
Mnozí lidé se pozastavují nad tím, jak je možné, že sláma na domě vydrží, neplesniví a že se obyvatelé domu nebojí požáru. Balíky jsou proti těmto neduhům ošetřeny - jak proti plísním, tak proti ohni.
"I kdybychom předpokládali, že sláma nebude odolávat povětrnostním podmínkám tak dlouho jako jiné materiály, není problém balíky, dejme tomu po pěti letech vyměnit za nové. Zbytek konstrukce zůstane neporušený, protože tepelná izolace s ní není trvale stavebně spojena," říká Petr Suske

Místo střechy deštník
To, co každého na první pohled upoutá, je také zvláštní střecha ve tvaru deštníku. Stejně jako fasáda je pokryta slámou. Nad ní se tyčí železná konstrukce, na kterou je natažena plachta.
"I když byla vichřice, plachtu to neodfouklo," potvrzuje Marie Šulcová. Komu by se však taková střecha nelíbila, může si udělat klasickou rovnou střechu s mírným spádem.

Moderní bydlení? Proč ne
Marie Šulcová žije v domě asi rok a půl. Moderní bydlení se jí líbí, i když ze začátku si musela trošku zvykat.
"Některé věci bych dnes udělala jinak. Například volba dlaždic - tyhle se moc dobře neudržují. Nebo kuchyně. Na mě je malá a chybí mi více úložných prostor. Tady jsou jen poličky," říká.
Předtím, než se sem nastěhovala, bydlela v panelovém domě. Ale věděla, že chce do domku se zahradou. "Zahrada je ještě ve fázi příprav. Zatím tady chci jen trávu, časem pak záhony. Ale to je tak otázka dvou tří let," myslí si majitelka.

Necelé dva miliony
A na kolik takový dům vlastně vyjde? Na ten, ve kterém bydlí Marie Šulcová - to znamená dole obývák s jídelnou, kuchyní, hostinským pokojem a koupelnou a nahoře s ložnicí a jednou velkou místností - je nutno počítat s jedním a půl až dvěma miliony korun plus dalšího půl milionu za hi-tech deštník, který se dá nahradit obyčejnou rovnou lepenkovou střechou.

 

Okno z koupelny v prvním patře vede do volného prostoru nad kuchyní. Dům nemá zevnitř žádné omítky, ale odhalené nepálené cihly Nad kuchyní a jídelnou je prostor otevřený až po střechu. Na tomto místě se dá časem přistavět další místnost Balíky slámy jsou rozříznuté napůl a připevěné k plášti budovy Dům nemá zevnitř žádné omítky, ale odhalené nepálené cihly
Sláma je i na střeše, kterou kryje plachta napnutá na konstrukci Zadní část domu, jehož konstrukci tvoří dřevěné trámy je celá prosklená. Prostřední díl tvoří termostěna, která v zimě teplo akumuluje a v létě odráží Dřevěné schody lemuje moderní drátěné zábradlí, jež odděluje místnost nahoře Téměř celé spodní patro je propojené. Nikde nejsou koberce - majitelka upřednostňuje dlažbu a dřevo Nad kuchyní a jídelnou je prostor otevřený až po střechu. Na tomto místě se dá časem přistavět další místnost

Autoři: Kamila Špačková
Foto: Radek Cihla, MAFA
Převzato: MF DNES

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.


 •  SunLight CMS  •  administrace